Parma obecná
PARMA OBECNÁ - Barbus barbus
Řád: Máloostní (Cypriniformes), Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)
Vyskytuje se i v horních částech některých údolních nádrží. Tělo má válcovitého typu, podobně jako bolen. Ústa mají vysoké rty, jsou spodní a vysunovatelná, se čtyřmi masitými vousky. Jeden pár je pod rypcem a druhý je v koutcích úst. Parma má hnědozlaté zbarvení, hřbet je zelený až do olivova. Břicho je světlé až do šeda.
Parma se hojně vyskytuje v parmovém pásmu. Parmové pásmo je třeba ve středních čechách.Parma obecná je typicky reofilní (proudomilou) rybou, optimálně jí vyhovují proudivé a peřejnaté úseky řek s kamenitým a štěrkovitým dnem. Žije v hejnech a zdržuje se při dně, kde vyhledává potravu, přičemž masitým rypcem obrací snadno i těžší kameny. Její potravy tvoří larvy chrostíků, pošvatek, jepic, měkkýši a další vodní bezobratlí, vláknité řasy, rozsivky a popřípadě i detrit ( úlomky, drť nerostů, hornin nebo organického materiálu). Zimním období výrazně snižuje svou aktivitu a můžeme u ní hovořit o období zimního klidu. Obvykle nacházíme parmu mezi kameny, v listí a v jiných úkrytech, její aktivita se zvyšuje zejména před bouřkou.
Dožívá se kolem 15 až 25let, říká se jim dlouhověký. Velká variabilita délkového růstu parmy je způsobena jednak rozdílnými podmínkami v jednotlivých tocích. Rekordní úlovky se pohybují v rozmezí 70-85 cm a kolem 6kg.
V našich vodách se tře od konce května až do července, při teplotě vody nad 15°C.Výtěr se uskutečňuje na proudivých místech se štěrkovitým dnem a v malých skupinkách jedinců. Vývoj oplozených jiker trvá podle teploty vody 5-10 dní.
Loví se třeba na,položenou a na silnější vlasec, kdy za nástrahu používáme především rousnice nebo larvy hmyzu, ale i hrách, kukuřici, sýr apod. Loví se spíše v večeru.
